První INSURANCE FORUM v Letňanech umožnilo setkání profesionálů z oblasti pojišťovnictví s vládními představiteli

Úspěšnou premiéru má za sebou první ročník události INSURANCE FORUM, která se konala v pondělí 5. června na výstavišti PVA EXPO PRAHA. Jednodenní setkání přivedlo k debatě odborníky z oblasti pojišťovnictví s představiteli vybraných vládních resortů. Během čtyř přednáškových bloků a panelových debat se o své vědomosti a novinky v oboru podělily nejvýznamnější osobnosti tohoto odvětví.

 

Slavnostní zahájení INSURANCE FORA proběhlo za účasti tří významných představitelů vládních resortů. Za Ministerstvo průmyslu a obchodu dorazil do Letňan ředitel odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání MPO Pavel Vinkler, spolu s ním na pódiu vystoupili náměstek ministra dopravy Tomáš Vrbík a předseda Asociace českých pojišťovacích makléřů Ivan Špirakus. Událostí provázela po celý den ekonomická moderátorka Michaela Hergetová. Prvního ročníku odborného setkání se zúčastnily téměř dvě stovky hostů z významných tuzemských společností napříč obory pojišťovnictví.


„Český pojistný trh stojí v současnosti před řadou výzev. Digitalizace, dlouhodobá péče nebo kybernetická rizika jsou nepochybně oblasti, které zasluhují pozornost jak odborníků z trhu, tak státní správy. Konference INSURANCE FORUM 2023 byla dobrou příležitostí, jak tato témata diskutovat. Jsem rád, že Asociace českých pojišťovacích makléřů přispěla svojí záštitou k pořádání této akce a těším se na budoucí ročníky,“ řekl předseda Asociace českých pojišťovacích makléřů Ivan Špirakus.

 

„Velmi rádi jsme poskytli záštitu prvnímu ročníku INSURANCE FORA. Konference tohoto formátu z mého pohledu v České republice dlouhodobě chyběla a já doufám, že se můžeme těšit na další ročníky. Zároveň jsme měli možnosti prezentovat konkrétní témata, na kterých v současnosti s Českou Insurtech Asociací pracujeme, a diskutovat na pódiu i mimo něj s ostatními řečníky a návštěvníky nejen o digitalizaci pojišťovnictví, ale i o výzvách, které pojišťovnictví obecně v dohledné době čekají,“ uvedl Jiří Vataha, předseda České Insurtech Asociace.

 

Úvodní ze čtyř přednáškových bloků akce, která probíhala v Kongresovém sále Vstupní haly III na letňanském výstavišti, byl věnován tématu INOVACE A DIGITALIZACE V POJIŠŤOVNICTVÍ, respektive Open Insurance – zpřístupnění a sdílení dat. Digitalizace a inovace v pojišťovnictví mají mnoho podob, stejně tak jako výhod. Přinášejí synergie napříč ekonomickými sektory, vyšší dostupnost pojistných produktů, efektivní cenotvorbu a tím férové pojistné. Navíc výrazně urychlují proces sjednání pojistné smlouvy, likvidaci pojistných událostí a vyřizování požadavků klientů. Poutavé přednášky si připravili Jiří Vataha a Robert Šimek za Českou Insurtech Asociaci a Karel Waisser za Slavia pojišťovnu.
Druhý přednáškový blok se věnoval tématu JEDNOTNÝ ČÍSELNÍK VOZIDEL A JEHO AKTUALIZACE. Správný název značky a modelu vozidla, stejně jako jeho zatřídění do číselníku (katalogu) značek, modelů a verzí, je každodenním úkolem pro všechny subjekty pohybující se v branži vozidel. Během tohoto bloku se posluchači dozvěděli možnosti, jak si tento úkol usnadnit a jak by bylo možné zavést jednotný přístup k této problematice. Přednášejícími odborníky byli Vlastimil Frič a Pavel Hašek ze společnosti Cebia.

 

Digitalizace i kybernetická bezpečnost
Ve třetí části INSURANCE FORA přišlo během panelové debaty na řadu téma ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ A DIGITALIZACE SJEDNÁVACÍHO PROCESU, které přiblížilo nejnovější trendy v oblasti srovnání a sjednání životního pojištění. Jaký dopad může mít on-line sjednání a další formy sjednání životního pojištění na splnění potřeb klienta a sjednání nejkvalitnější možné smlouvy? Je umělá inteligence naše budoucnost? Ve kterých oblastech může být AI skvělým novým pomocníkem? Jaký přínos a formy může mít automatizace procesů pro pojišťovny a poradenské firmy? Na tyto a další otázky odpověděli Dušan Matras z Business Logic, Martin Daneš za Skupinu Srovnejto.cz a Ivan Špirakus.


Čtvrtý přednáškový cyklus akce řešil téma KYBERNETICKÁ BEZPEČNOST. Bezpečnostní experti si finanční produkty sami nevybírají, ale svěřují se odborníkům. Stejně tak výběr správných technologií do IT prostředí by měl odpovídat aktuálním standardům a bezpečnostním požadavkům. Přednášející Pavel Řezníček z Check Point Software Technologies a Matěj Kačic s kolegou Davidem Peclem ze Security Avengers představili malý přehled toho, na co nezapomenout a jak se dnes v IT bezpečnosti orientovat. Ve druhé části bloku proběhla přednáška Martina Kaspara ze společnosti BIZ DATA na téma Tvorba a správa nejen webové prezentace na platformě Wix. O aktuálních trendech v kybernetické bezpečnosti promluvil Libor Provazník ze Slavia pojišťovny.

 


První ročník konference ukázal, jak velké množství zásadních témat pro obor pojišťovnictví je třeba koncepčně rozvíjet a přistupovat k nim podrobněji a individuálně. Již v blízké budoucnosti se tak INSURANCE FORUM stane pravidelnou součástí programu vybraných veletrhů, s nimiž se v nastolené tematice protíná. V roce 2024 tak bude součástí tématu cestování během veletržního souběhu FOR CARAVAN & FOR BOAT, v roce 2025 se konference pojišťovnictví propojí s MOTOCYKLEM PRAHA a v podzimní sezóně téhož roku s veletrhem čisté mobility e-SALON.

 

Podrobné aktualizace o propojení témat pojišťovnictví s veletrhy budou již v následujících týdnech uveřejňovány na webu www.insurance-forum.cz.
INSURANCE FORUM 2023 se konalo pod záštitou Ministerstva financí ČR, Ministerstva dopravy ČR, Ministerstva pro místní rozvoj ČR, Asociace českých pojišťovacích makléřů, České národní banky, Svazu průmyslu a dopravy ČR a České Insurtech Asociace. Generálním partnerem se stala Slavia pojišťovna, a.s.

 

Podrobnosti najdete na www.insurance-forum.cz.

 

Lucie Bártová, vedoucí PR oddělení ABF, a.s., bartova@abf.cz